Siyasilerin Dilinde Azerbaycan Türkleri Yok!

 • İstanbul’da yerel seçimler nedeniyle kıran kırana oy mücadelesi yaşanmakta..
  Fakat bir tek adayın dilinden İstanbul ‘da hatırı sayılır nüfusa sahip Azerbaycan Türklerine yönelik bir şey duymadık ..
  Aman efendim biz zaten bir milletiz ve s. gibi hamaset dolu yorumlara-klişe muhabbete girmemeniz için şöyle ifade edeyim; Karadenizliler oyunuza talibiz,
  Doğu -Güneydoğulu hemşehrilerimiz oyunuza talibiz denilir ya Azerbaycanlı kardeşlerin bu listede esamesi okunmuyor..
  Neden?
  Çok basit, çünkü Azerbaycan Türklerinin bu ülkede siyasi yaptırım güçü yoktur.
  Her hanki bir konuda topluca irade beyanı kültürü yoktur..
  Bir millet iki devlet olmanın ötesinde Türkiye ‘nin enerji alanında en büyük dış yatırımcısı olan bir ülkenin buradaki vatandaşları siyasi partilerde pasif aktörlerdir , ileri çıkanın da arkasında dayanışma desteği yoktur..
  Esasen sosyal medyada klavye kahramanlığı yapan soydaşlarımız yakın dönemde Iğdır ve Kars yerel seçimlerinde uzaktan seyirci modunda olayları izlemekle yetindiler.Ermenistan medyası bu iki ildeki gelişmeleri günbegün takip etti, yazdı çizdi ve sonuçlarını “ zafer” olarak manşetlere taşıdı..
  Biz ise yüz yıllardır Azerbaycan Türklerinin varlık gösterdiği , Azerbaycan ve Türkiye açısından stratejik ve hayati önem arz eden Iğdır ve Kars belediye seçimleri sonucunda elimizde nur topu gibi iki ağır mağlubiyetle başbaşayız , üstelik her iki ilde de Cumhur ittifakı adayları mağlup ( mağdur) edildiler!.
  Neden bu sonuçlar Türkiye’de yaşayan soydaşlarımız tarafından gerektiği gibi sorgulanmadı,
  neden büyük büyük kanallarda küçük küçük konular günlerce tartışmaya mazhar olurken böylesine önemli bir yenilgi üzerinde yeterince durulmadı?
  İstanbul için kamp kuran,mitilini parti teşkilatını tasını tarağını bölgeye taşıyarak seferber olanlar neden Iğdır’da Kars’ta seçmen önüne çıkmadılar, gerekli mesajı vermediler?
  Azerbaycanlılar tarafından Azerbaycan’dan kazanılan parayla İstanbul ‘da kurulan Global kanalı ne kadar ilgilidir Türkiye ‘de yaşayan Azerbaycan Türkleriyle?
  #Mehseti Serif Ozyurek Ozyurek
  #Şebnem Karslı
  #Nigar Ögeday
  #Aygün Hasanoğlu
  #Kebuter Haqverdi
  ismini burada zikredemeyeceğim kadar çok sayıda bilgili birikimli , Türk Dünyası ve Azerbaycan hakikatları için kelle koltukta mücadele eden nice gazeteci yazar soydaşlarımızdan neden hiç biri Global kanal tarafından emektaşlık için davet almadı?
  Neden bu büyük yatırımlarla kurulan kanal Agos Gazetesi kadar Azerbaycan & Ermenistan meselelerinde faal değil?
  Azerbaycan diasporasının Türkiye ‘de Ermeni diasporasından güçsüz olmasının gerçekçi sebeblerinden biri de burada ( özellikle doksanlardan sonra)iş güç sahibi olan Azerbaycanlı soydaşlarımızın şahsi çıkarlarını önde tutan keyfi tercihleri değil mi?
  Yıllardır ülkemiz devletimiz için en ağır hakaretleri yazan ermeni&pkk sevici Nagehan& Rasim çiftine gururlu Boşnak kardeşlerimiz gibi dik duruş sergileyemedik!.
  Yazıklar olsun!
  Şahsen,
  “Tarihten Günümüze Türkiye’de Yaşayan Azerbaycan Türkleri” kitabının yazarı olarak ben ,
  sayları altı ( 6) milyon civarında olan kendim de dahil olmakla Türkiye Azerbaycanlılarının beceriksizliğinden,pısırıklığından utanıyorum!.
  Her tür ayrıştırmadan uzak , vatansever, Türk Dünyası sevdalısı altı milyonluk bir nüfus potansiyeli güce dönüştüremeği için bu ülkede
  İran Coğrafyasında yaşayan Azeriler olarak ( onu dahi ihtiyatla söylüyorlar )tanımlanmaktadır 40 milyonluk Güney Azerbaycan Türkü !.
  #Güney #Azerbaycan ifadesinden ödleri patlıyor ise bu bizim zayıfımızdır.
  Filistin için sokakları yıkan kalabalığın binde biri Tebriz için toplanmıyorsa bu bizim vebalımızdır.
  Dink davası bu ülkede hiç gündemden düşmeyen ve tv kanallarında en fazla tartışılan aktüel konu
  Hocalı Soykırımı ise Hocalı Faciası( !)adıyla sadece Şubat ayında milli duygulara sahip kitleler tarafından yad edilen ana akım medyada hiçe yakın bir şekilde yer al(m)ıyor ise bu bizim ölümüne sevdiğimiz vatandaşı olduğumuz ülkemizde güçsüzlüğümüzün en bariz örneğidir!
  Münferit olarak bıkmadan usanmadan kişisel gayretleri ile ölümüne faaliyet gösteren burada ve Avrupa’da Amerika’da yaşayan tüm soydaşlarımıza minnettarım, ama genel durum acı da olsa şudur ki biz Türkiye ‘de sosyal siyasi kültürel faaliyetlerde güçlü kimliğe sahip olmayan vasat bir konumdayız.
  İstanbul ‘da her hafta Ermenistan ünvanlı çeşitli organizasyonlara , görüşlere, buluşlara ve onlara katılım oranına bakınız ,
  Gürcistan folklor dans gruplarının İstanbul gösterilerine ve katılım oranlarına bakınız,
  Azerbaycan devlet dans grubunun kim bilir kaç senede bir gelen ve katılım ücreti olmadan bedava sunduğu gösterilerdeki sayıya bakınız!..
  PKK nın dil uzattığı
  Ermenistan ‘nın topraklarının yüzde yirmisini işgal ettiği Azerbaycan için Türkiye ‘de yaşayan altı milyon Azerbaycanlı’nın ( münferit olmayan ) topluca bir itiraz organizasyonunu , siyasi partiler huzurunda hesap talep ettiği eğlemsel faaliyeti gören bilen var mı?.
  24 Nisan’da devler erkanı tarafından Türkçe ve Ermenice yayımlanan taziye mesajının
  26 şubatta aynı şekilde Türkçe ve Ermenice Hocalı Soykırımı içeriğiyle Devlet tarafından deklare edilmesi talep edilmiyor ise ( sosyal medyada Azerbaycan ‘a yazılan mesaj değil kastım)
  bu Azerbaycan Türklerinin Türkiye ‘deki durumunu en iyi şekilde izah ediyor!.
  Genç pırıl pırıl iş adamlarımız çeşitli siyasi partilerden aday adayı oldular genel seçimlerde vekillik için
  hiç biri Şamil abi ( Şamil Ayrım )dışında aday dahi yapılmadı , dolayısıyla Meclis’e de giremediler.
  Oysa Agos Gazetesi yazarı Meclis’e girdiği gibi siyasi iktidarı temsil eden partinin A takımında MKYK da boy gösteriyor..
  Demek ki mesele sayı değil yaptırımdır ,nicelik değil nitelikli olmaktır.
  Ez cümle : nitelikten yoksunuz.
  Tüm bunlardan mütevellit siyasilerin ortak hareket ettikleri için blok oy olarak değerlendirdikleri
  üç beş bin kişilik seçmenin beşinde koşarak onlara irşat ettikleri nutuklarda
  tıpkı siyasette olduğu gibi Türkiye’ de yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak yokuz!..
  Prof.Dr.Aygün Attar
Alət çubuğuna keç